از دير باز تاكنون مردم فرهيخته و خدا محور استان فارس، همواره در فعاليتهاى خيريه به ويژه امور بهداشتى – درمانى پيشتاز بوده اند. از اين رو دغدغه انجام امور خيريه در وجود آنان نهادينه است. پى گيرى رسالت اين جريان خداپسندانه باعث شد تا در سال 1380 براى اولين بار در كشور، گروهى از خيرين، فعالان، معتمدين و كارشناسان حوزه سلامت در استان فارس هم پيمان شوند و در راستاى ساماندهى اقدامات خيريه مرتبط با سلامت و بهره گيرى از توانمندى هاى مادى ومعنوى موجود در جامعه و برقرارى تعامل با مراكز رسمى متولى سلامت (به ویژه دانشگاه علوم پرشکی و وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی)تشكلى مردم نهاد را پايه گذارى كنند . تشكيلاتى هدفمند با نام (مجمع خيرين تامين سلامت فارس)
مجمع خيرين تامين سلامت فارس در راستاى تقويت ، ساماندهى و توسعه فعاليت هاى خيريه بهداشتى، درمانى، آموزشى و پژوهشى مرتبط با سلامت، فعاليت هاى خود را آغاز كرد. اين تشكل مردم نهاد به سرعت تبديل به جريانى اثر گذار وگسترده شد و رد پايى ارزشمند و ستودنى در بعد مادى و معنوى از خود بر جاى گذاشت. چنانچه رهبر فرزانه انقلاب در سال 1385 در ملاقات با هيات امناى اين مجمع، اين تشكل منسجم و هدفمند را موردعنايت قرار داده و سفارش نمودند، ساير نقاط كشور به الگو بردارى از آن اهتمام ورزند. اين اتفاق خجسته علاوه بر ترويج فرهنگ والاى خير خواهى، تشكيل مجمع خيرين سلامت كشور، جهت ساماندهى و تشكيلاتى نمودن فعاليتهاى خيريه در سراسر كشور را به دنبال داشت. اقدامات این مجمع شامل نياز سنجى و تعيين اولويت هاى بخش سلامت با بهره گيرى از راهنمايى هاى كارشناسان امر و پس ازآن شناسايى ، تبليغ،جذب و هدايت كمك هاى مردمى می باشد. از اهداف ديگر مجمع مى توان به مواردى همچون ارایه مشاوره و بستر سازى مناسب جهت فعاليت هاى نيكوكاران، قدردانى و حمايت از خيرين عرصه سلامت، هدفمند نمودن اقدامات خيريه به ويژه در زمينه های عمرانى، تعامل و استفاده از تجربيات ساير نهاد ها، مسئولين و كارشناسان و ... اشاره كرد.
اكنون و پس از گذشت 14سال از شروع فعاليتهاى مجمع خيرين تامين سلامت فارس و دستاوردهاى عظيم، تجربيات و فراز و نشيبهاى فراوان به معرفى تشكيلات، نحوه اقدامات و راهكارهاى شكل گرفته در مجمع خيرين تامين سلامت استان فارس مى پردازيم. راهكارها، نمونه اقدامات و برنامه هاى اجرا شده توسط مجمع خيرين سلامت فارس بعنوان يك تشكيلات كامل و منسجم معرفى می گردد، به اين اميدكه با ارایه نقطه نظرات ارشادى شما عزيزان به تعريف و ساماندهى نمونه یک تشكيلات منسجم، كارآمد ودرخور شأن مردم شريف و خيرين ارجمند در كشور نايل گرديم و بيان اين تجربه كمكى هر چند اندك به ساماندهى اقدامات خيرين عرصه سلامت در ساير نقاط ميهنمان باشد.


  
تاریخ آخرین بروزرسانی   :  1394-1-18 12:35        برو بالای صفحه نسخه قابل چاپ